دوربین ایران بازیکن قرارداد استقلال

دوربین: ایران بازیکن قرارداد استقلال بازیکنان سال آینده پیشنهادات اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار پزشکی تفاهم‌نامه‌های تازه کشور عزیزمان ایران با عربستان ، آخرین شرح پزشکی درمانی حج ۹۷

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با تشریح آخرین شرح ارائه خدمات پزشکی درمانی به زائران بیت الله الحرام در حج امسال گفت: امسال در جهت ارائه خدمات زیاد

تفاهم‌نامه‌های تازه کشور عزیزمان ایران با عربستان ، آخرین شرح پزشکی درمانی حج ۹۷

آخرین شرح پزشکی درمانی حج ۹۷ /تفاهم نامه های تازه کشور عزیزمان ایران با عربستان

عبارات مهم : پزشکی

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با تشریح آخرین شرح ارائه خدمات پزشکی درمانی به زائران بیت الله الحرام در حج امسال گفت: امسال در جهت ارائه خدمات زیاد چند تفاهم نامه با مسئولان سعودی امضاء شده است که این کارها جهت نخستین بار صورت گرفته است.

به گزارش ایسنا، سید علی مرعشی در نشست خبری که در ساختمان صلح هلال احمر برگزار شد در مورد آخرین کارها و شرح مربوط به حج امسال اظهار کرد: بعد از توافقات اولیه به وسیله ریاست شرکت حج و زیارت با مسئولان حج عربستان برنامه ریزی تشکیل کاروان ها و سفر زائران به وسیله دستگاه های همکار در دستور کار قرار داده شد و به روال هر سال ما منتظر بودیم تا بعد از تشکیل کاروان ها، احراز اوضاع جسمی حجاج را انجام بدهیم.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اضافه کرد: هر کدام از پزشکان زوار دو تا سه کاروان را معاینه کردند و به طور میانگین به ازای هر ۳۰۰ زائر یک دکتر داشتیم که معاینات را انجام می دادند؛ البته در بعضی از بخش ها با توجه به اینکه تعداد زائران کم بود تعدادی از پزشکان زائران کمتری را معاینه کردند. بعد از احراز استطاعت جسمی زائران اوضاع آنها وارد سامانه الکترونیکی معاینات شده است است و این سامانه حاوی پرونده الکترونیکی زائران خواهد بود و در وقت حج از این اطلاعات زائران جهت پیگیری به اوضاع آنها استفاده می شود. البته تلاش شده است که پزشکانی که کاروان ها را معاینه کرده اند در ایام حج هم با همین کاروان ها باشند ولی این کار به صورت قطعی امکان پذیر نیست و در ایام حج نیز ورود و خروج پزشکان نیز بر اساس پر و خالی شدن محل سکونت زائران صورت می گیرد.

تفاهم‌نامه‌های تازه کشور عزیزمان ایران با عربستان ، آخرین شرح پزشکی درمانی حج ۹۷

وی در مورد امکانات درمانگاهی و بیمارستانی مرکز پزشکی در حج امسال گفت: به علت اینکه در مدینه مراجعات زائران در سال های گذشته بسیار کم بوده است امسال در مدینه بیمارستان نخواهیم داشت و از بیمارستان های سعودی استفاده می کنیم و این ظرفیت را جهت ارائه خدمات در قالب دیگری به زائران مورد استفاده قرار می دهیم. یکی از دلایل پایین بودن آمار مراجعات این است که مدت اقامت در مدینه پنج روز است و مابقی وقت را زائران در مکه می گذرانند ولی با این حال برنامه ما این بود که سه درمانگاه شبانه روزی و یک مطب در محل اسکان زائران خدمات رسانی کنند که مدیرکل بهداشت مدینه با این تعداد درمانگاه موافقت نکرد و قرار شد که چهار درمانگاه خدمت رسانی کنند که این اتفاق افتاده است و پزشکان متخصص، داخلی، طب اورژانس و پزشکانی جهت پیگیری به پرسشها روانپزشکی در این تیم ها حضور دارند ضمن اینکه آمبولانس هم در اختیار داریم. همچنین یک متخصص قلب نیز حضور دارد که مسئول ستاد اجرایی مدینه است.

وی اضافه کرد: این خدمات به صورت شبانه روزی و الکترونیکی به زائران ارائه می شود و آنها بر اساس اطلاعاتی از جمله شماره کاروان، نام، شماره پاسپورت و شماره ملی پذیرش می شوند و اگر نیاز به استفاده از بیمارستان های تخصصی سعودی باشد به وسیله آمبولانس های خودمان به بیمارستان ها انتقال یافته می شوند و ادامه کار را دکتر رابط عربستان انجام می دهد.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با تشریح آخرین شرح ارائه خدمات پزشکی درمانی به زائران بیت الله الحرام در حج امسال گفت: امسال در جهت ارائه خدمات زیاد

مرعشی در مورد خدمات مکه نیز گفت: این کار در مکه با پنج درمانگاه شبانه روزی و یک بیمارستان ۵۰ تخت خوابی انجام می شود که در این بیمارستان به جز اعمال جراحی خدمات دیگر ارائه می شود و آزمایشگاه مجهز و تمام تخصصات مورد نیاز و CCU مجهز نیز در این بیمارستان وجود دارد و در اینجا نیز خدمات مربوط به عمل های جراحی با استفاده از ظرفیت سعودی ها صورت می گیرد.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ادامه داد: چیزی که امسال اضافه تر از گذشته داریم این است که حدود ۸۰ مطب پزشکی کاروان ها را داریم که در هتل ها حضور دارند و تقریبا در هر هتل یک دکتر به صورت ۸ ساعته ۴ ساعت صبح و ۴ ساعت بعد از ظهر حضور خواهد داشت.

وی در مورد پوشش های بهداشتی در ایام حج نیز گفت: در این زمینه تمام تلاش ها انجام شده است و آموزش های مورد نیاز به حجاج داده شده است است و تحت نظارت بر اوضاع آشپزخانه ها و محل سرو غذا که به عهده مرکز پزشکی است صورت می گیرد.

تفاهم‌نامه‌های تازه کشور عزیزمان ایران با عربستان ، آخرین شرح پزشکی درمانی حج ۹۷

مرعشی با اشاره به توافق هایی که امسال جهت نخستین بار صورت گرفته هست، گفت: ما تنها کشوری هستیم که مجوز استفاده از درمانگاه در مشاعر را داریم و به طور رسمی درمانگاه های ما در عرفات، مشعر و منا فعالیت خواهد کرد. در سال های گذشته این کار صورت می گرفت ولی غیررسمی بود و امسال این کار در قالب یک تفاهم نامه صورت می گیرد. در این راستا ۹ درمانگاه شبانه روزی بر اساس تقسیم بندی ۹ گانه چادرهای حجاج به آنها خدمات رسانی خواهند کرد. همچنین در طول مسیر چادرها تا رمی جمرات نیز نیروهای مرکز پزشکی حضور دارند تا اگر اتفاقی جهت زائران بیفتد و نیاز به مداخله پزشکی باشد ارائه خدمات بدهند. تفاهم دیگری که جهت نخستین بار با حج عربستان صورت گرفته حضور نیروهای مرکز پزشکی در درمانگاه های سعودی در منا و عرفات است.

به گفته وی، تفاهم دیگر مرکز پزشکی این است که امسال تمام مکاتباتی که با وزارت بهداشت سعودی باید انجام شود به صورت مستقیم صورت می گیرد. در حالی که قبلا تمام مکاتبات باید از طریق شرکت حج با مسئولان سعودی صورت می گرفت.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با تشریح آخرین شرح ارائه خدمات پزشکی درمانی به زائران بیت الله الحرام در حج امسال گفت: امسال در جهت ارائه خدمات زیاد

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه امسال ۸۶ هزار زائر و عوامل در حج حضور دارند بر اهمیت گرمای هوای عربستان در وقت اجرای حج اشاره کرد و گفت: در جهت سلامتی زائران باید امسال به مسئله گرما حساس تر باشیم ضمن اینکه میان زائران ما ۱۵۰۰ زائر بالای ۸۰ سال وجود دارد. ۲۰ درصد زائران دچار پرفشاری خون هستند و ۱۲ نفر نیز دیابت دارند، ۵۰۰۰ هزار نفر از زائران نیز ناراحتی قلبی دارند. مجموع افراد تیم پزشکی که به زائران خدمات می دهند نیز حدود ۵۶۰ نفر است.

وی در مورد وقت حضور تیم پزشکی در حج گفت: زائران از ۲۷ تیر اعزام شدند و نخستین تیم ما از ۲۲ تیر اعزام شد و بعد از خروج آخرین زائر، تیم های پزشکی هم بر می گردند. از جمله ضرورت های حضور تیم پزشکی کامل در تمام ایام حج این است که زائران دغدغه های سلامتی را نداشته باشند. بسیاری از زائران ما جهت نخستین بار است که از کشور خارج می شوند و بعضی از آنها بیماری های خاصی را با خود دارند. ضمن اینکه میانگین سنی زوار نیز اوج است و از همین رو حضور تیم پزشکی کامل باعث می شود که خیال زائران از این بابت راحت باشد. ضمن اینکه در این چند سال هر سال بعثه کشور عزیزمان ایران در میان سایر کشورها نمونه بوده و جایزه مخصوص را گرفته هست. هیچ بعثه دیگری نیست که امکان دریافت خدمات فوق تخصصی از عربستان را به جز کشور عزیزمان ایران داشته باشد.

تفاهم‌نامه‌های تازه کشور عزیزمان ایران با عربستان ، آخرین شرح پزشکی درمانی حج ۹۷

مرعشی با اشاره به اینکه شرایط در منا و عرفات در جهت کنترل گرمازدگی زائران بهتر از گذشته شده است هست، گفت: اوضاع سرمایشی در این مناطق و استفاده از کولرهای مجهزتر در چادرها بهتر شده است است ولی با این حال در طول مسیر احتمال گرمازدگی زائران زیاد است که در این راستا مکررا آموزش های مورد نیاز را داده ایم و در منا نیز تونل سردی تعبیه شده است که در صورت گرمازدگی جهت اصلاح اوضاع زائران از آن استفاده می کنیم.

مدیر مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به در نظر گرفتن تمهیدات خاص جهت بیماران دیالیزی تصریح کرد: امسال ۱۶ بیمار دیالیزی با ما هستند که از قبل هماهنگی های مورد نیاز در این زمینه با دولت سعودی انجام شده است و در مورد روند و برنامه درمان آنها و تعداد دیالیزی ها هماهنگی های مورد نیاز صورت گرفته است.

مرعشی در پاسخ به این پرسش که جهت جلوگیری از اتفاقاتی همچون اتفاق منا در حج امسال چه تمهیدات و تدابیری اندیشیده شده است است؟ گفت: اصل برنامه ریزی به عهده دولت سعودی است که وقت ورود و خروج زائران را تنظیم کرده، شرکت حج و زیارت نیز مسئولانی را گذاشته که مجموعه حجاج را سرپرستی می کنند و اجازه نمی دهند به صورت خودسر مناسک را به جا بیاورند و کارها بر اساس برنامه ریزی که از پیش صورت گرفته انجام می شود. در سال های قبل نیز تاکید بر این عنوان می شد ولی گاهی اتفاق می افتاد که بعضی از کاروان ها رعایت نمی کردند.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از کادر پزشکی امسال تنها عمره مفرده به جا خواهند آورد، افزود: با توجه به اینکه وظیفه مهم ما حفظ سلامتی زائران و ارائه خدمات درمانی به آنهاست. این مسئله را در نظر گرفتیم و از همین رو نیمی از کادر پزشکی فقط حج عمره مفرده را به جا خواهند آورد و جهت این مسئله شرایط خاص ای را هم در نظر گرفته ایم و از قبل مشخص می شود که کدام پزشکان قرار است محرم نشوند و بین دریافتی پزشکان عمره گزار و حج گزار نیز تفاوت معناداری را قائل شده است ایم.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در مورد اینکه آینده نگری می کند چه بیماری هایی فراگیرتر باشد؟ گفت: آینده نگری ما این است که گرمازدگی در صدر امراض قرار بگیرد و در کنار آن نیز بیماری های تنفسی و عضلانی رتبه اوج را خواهد داشت.

وی در مورد مواد دارویی که ورود آنها به عربستان ممنوع است گفت: امسال لیست داروهای ممنوعه شسته رفته تر شده است و با هماهنگی مسئولان ذیربط به ۱۱ قلم کم کردن یافته است و ترکیباتی که در آنها کودئین، مورفین و متادون وجود دارد و قرص ها و آمپول های ترامادول جزء اقلام ممنوعه هستند که از ورود آنها جلوگیری می شود. ضمن اینکه در مبادی خروجی کشور نیز این مسئله به وسیله نیروی انتظامی مد نظر واقع شده است است و نسبت به خروج آنها برخورد قاطع خواهد شد. در سایر زمینه ها مسئله خاصی وجود ندارد کما اینکه هر سال مسئله داروهای اعصاب و روان را داشتیم ولی امسال قبول کردند که اگر زائر جهت مصرف شخصی خود از این داروها داشته باشد می تواند با خود ببرد.

مرعشی همچنین توصیه کرد که زائران کمی زیاد از مدت وقت اقامت خود داروهای مورد نیازشان را تامین کنند و گفت: همچنین زائرانی که از دارو مصرف می کنند تلاش کنند مصرف چند روز اول را در یک کیف دستی در کنار خود داشته باشند و مابقی را در چمدان خود قرار دهند. اگر زائرانی از عینک و عصا نیز استفاده می کنند حتما عینک دوم و عصا با خود به همراه داشته باشند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به میزان داروهای ارسال شده است به عربستان گفت: امسال ۵۲ تن دارو بارگیری شد که سه هفته قبل به جده ارسال شد که ترخیص شده است است ضمن اینکه ما خرید دارو و تجهیزات مورد نیاز را سال گذشته انجام دادیم و همین امر باعث شد که هزینه کمتری جهت آن بپردازیم. اگر قرار بود حالا این کار را انجام دهیم میزان مالی آن زیادتر می شد.

وی در مورد تعامل مسئولان سعودی در امر حج گفت: تعاملات پزشکی ما با عربستان خوب است ولی اگر این تعاملات نیاز به مجوزهای فراتر از این بخش داشته باشد کمی کار مسئله می شود. به عنوان مثال سال گذشته سیستم ورود الکترونیکی دارو جهت ما بسته بود و علی رغم اینکه پیش از آن اعلام شده است بود تمهیدات حج از پرسشها سیاسی جداست این اتفاق رخ داد و همین مسئله باعث شد که ترخیص داروها طولانی تر شود و در نهایت مجوز از دفتر ولیعهد صادر شد. امسال هم با وجود اینکه گفته شده است بود همه چیز روی روال است و مشکلی نیست دوباره این سیستم قفل بود و دوباره با دستوراتی که داده شد مسئله حل شد ولی در بدنه پزشکی هر چه که ما نیاز داریم با تعامل انجام می شود.

واژه های کلیدی: پزشکی | زائران | سعودی ها | عربستان | حج و زیارت | خدمات درمانی | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog